Prenos a príznaky chrípky

Ako sa prenáša chrípka?

Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou pri kašľaní a kýchaní. Vírus infikuje bunky sliznice dýchacieho traktu a v týchto bunkách sa rozmnožuje po 4 – 6 hodinách. Z napadnutej bunky sa uvoľňuje niekoľko tisíc vírusov, ktoré infikujú ďalšie bunky a pri kašľaní a kýchaní sa dostávajú do ovzdušia.

Príznaky chrípky

Liečba chrípky aj prechladnutia sa taktiež často zameriava predovšetkým na odstránenie jednotlivých príznakov. Tu uvádzame ich prehľad

Horúčka - medzi prvotné príznaky chrípky patrí horúčka. Od chvíle, kedy ochorenie prepukne, by ste si mali merať telesnú teplotu. Pokiaľ prekročí 38°C, použite k jej zníženiu vhodné lieky. Pokiaľ horúčka vystúpi na viac ako 39°C a trvá dlhšie ako jeden deň, vyhľadajte lekára. Pri horúčke nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín, tj. dva až tri litre denne.

Bolesti hlavy, kĺbov, svalov - sú ďalším typickým príznakom chrípky. Preto by ste mali dbať na dostatok odpočinku. Taktiež môžete použiť niektorý z voľne predajných liekov proti bolesti.

Bolesti hrdla - pomôže proti nim napríklad kloktanie slanej vody, vincentky alebo tzv. Priessnitzove obklady (mokrá vreckovka a cez ňu suchá šatka). Bolesť hrdla sa dá tiež tlmiť podávanými prípravkami vo forme pastiliek, kloktadiel alebo sprejov. Niektoré výrobky naviac obsahujú lokálne anestetiká. 

Nádcha - zápal nosnej sliznice alebo inak povedané nádcha sprevádza každé prechladnutie aj chrípku. Pri nádche sa prekrví nosná skliznica a dochádza k uvoľňovaniu sekrétu z nosa. S nádchou je spojené aj kýchanie a upchatý nos. Základnou zbraňou pri boji s nádchou sú nosné kvapky. Tie udržiavajú nosnú priechodnosť a tým zabraňujú vzniku komplikácií. Nosné kvapky je vhodné doplniť inhaláciou slanej vody, či iných minerálnych vôd. 

Kašeľ - sa často dostavuje až v závere chrípky. Vzniká dráždením dýchacích ciest. Rozlišujeme dva druhy kašľa. Suchý a vlhký, inak tiež produktívny. V prvom prípade podávame lieky na tlmenie kašľa, v druhom prípade berieme tie, ktoré uľahčujú vykašliavanie.