Liečba prechladnutia

Diagnóza sa dá ľahko stanoviť z popisu ťažkostí a klinického obrazu. Pri vyšetrení je v prvom rade nápadná sčervenená sliznica nosa a hltana. Belasté povlaky na mandliach hltana sú však náznakom anginy tonsillaris, ktorá by mala byť liečená antibiotikami.

Liečenie prechladnutia prebieha symptomaticky, to znamená, že je namierené len proti ťažkostiam a nie proti príčine, teda vírusom a všeobecne ho možno rozdeliť do 3 kategórií:

 1. Základné opatrenia 

Telesne sa šetriť (azda v súvislosti s prácou a športom), vlhké inhalácie napr. s kamilkovými alebo šalviovými náparmi, horúce nápoje s medom, teplé obklady na hrdlo, tabletky na cmúľanie, šetrenie si hlasu a zákaz fajčenia treba pri prechladnutí všeobecne odporučiť.

2. Lieky 

Existujú rôznorodé prípravky proti chrípke, ktoré zmierňujú chorobný pocit a rovnako aj bolesti hrdla alebo hlavy. Nosné kvapky na odpuchnutie uľahčujú dýchanie a pomáhajú pri pichaní v ušiach alebo pri takzvanom „zaľahnutí v ušiach“. Proti suchému dráždivému kašľu sa predpisujú kašeľ tlmiace prípravky obsahujúce kodeín. Pri produktívnom, resp. hlienovitom kašli sa uprednostňujú sirupy proti kašľu, ktoré však pomáhajú, len ak človek vie dobre vykašliavať. U malých detí alebo pri astme by mali byť z tohoto dôvodu používané s opatrnosťou. Ak existuje dôvod na bakteriálny zápal, radí sa liečba antibiotikami pod lekárskym dohľadom.

3. Alternatívne liečivé prostriedky 

Rozmanité alternatívne liečivé prostriedky ako napr. fytoterapia, homeopatia alebo akupunktúra sa nasadzujú na liečenie alebo obranu pred nachladnutiami. Ešte síce neexistujú nijaké vedecké štúdie o ich účinnosti, ale pozorovania hovoria celkom o tom, že prispievajú k zlepšeniu. Všeobecne by mala byť daná metóda posúdená dôverným lekárom, lekárnikom alebo ľudovým liečiteľom. Ako príklad spomíname rastlinný liečivý prostriedok Echinacin, ktorý sa často odporúča na posilnenie imunity.